Acentenin Geleceği Platformu nasıl kuruldu?

SAB Başkanı Doğan Şen, İSAD Başkanı Turusan Bağcı, PASAD Başkanı Necmi Üze, ASİAD Başkanı Hüseyin Duru ve SAAD Başkanı İrfan Uzun’a Acentenin Geleceği Platformu’na ilişkin soruları yanıtladı. Turusan Bağcı, “Acentenin Geleceği Platformu nasıl kuruldu?” sorusuna “Acente tabanı, birçok dernek arasında bölünmüş bir yapı olmasından rahatsızlık duyuyor. Biz bu rahatsızlığı hissetmeye başlayınca ortak bir kararla 5 dernek bir araya geldik, ortak bir isim altında birleştik ve yeni bir oluşum yarattık” diyerek cevap verdi.

SAB, İSAD, PASAD, ASİAD ve SAAD’ın bir araya gelerek kurduğu Acentenin Geleceği Platformu, acentelerin sorunlarını çözmek için tek ses olmayı amaçlıyor. Birlik olmanın önemine inanan platform, tüm acentelere kapılarının açık olduğu mesajını veriyor.

Sigorta Acenteleri Derneği (SAB), İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği (İSAD), Profesyonel Sigorta Acenteleri Derneği (PASAD), Acentem Sigorta Aracıları Derneği (ASİAD) ve Sigorta Aracıları ve Acenteler Derneği’nin (SAAD) birlikte kurduğu Acentenin Geleceği Platformu’nu Sigortacı Gazetesi’nde ağırladık. SAB Başkanı Doğan Şen, İSAD Başkanı Turusan Bağcı, PASAD Başkanı Necmi Üze, ASİAD Başkanı Hüseyin Duru ve SAAD Başkanı İrfan Uzun’a platforma dair merak ettiklerimizi sorduk.

Acentenin Geleceği Platformu nasıl kuruldu?

Turusan Bağcı: Acente tabanı, birçok dernek arasında bölünmüş bir yapı olmasından rahatsızlık duyuyor. Biz bu rahatsızlığı hissetmeye başlayınca ortak bir kararla 5 dernek bir araya geldik, ortak bir isim altında birleştik ve yeni bir oluşum yarattık.

“İSTANBUL YETERİNCE TEMSİL EDİLEMİYOR”

Bir araya gelmemizin bir diğer sebebi de, İstanbul’un yeterince temsil edilmiyor olması. Acentelerin bugün karşı karşıya geldiği sorunların çoğu İstanbul’da yaşanıyor. Biz buradaki sorunları çözemeyince Anadolu’daki meslektaşlarımızın da umudu kırılıyor. İstanbul’daki sorunlardan başlayarak, tüm Türkiye’deki sorunları çözmeyi hedefliyoruz.

“GELECEK NESİLLER DE GÜNDEMİMİZDE”

Platformun amaçlarından bahsedebilir misiniz?

İrfan Uzun: Elbette sorunları çözmek öncelikli amaçlarımız arasında, ama bir diğer önemli amacımız da gelecek nesiller. “Acentenin Geleceği Platformu” ismini seçmemizde bunun da büyük bir etkisi var. Biz sadece kendi geleceğimizi düşünmüyoruz, bu mesleği bizden sonraki nesillere gönül rahatlığıyla devredebileceğimiz bir hale getirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Doğan Şen: Böyle bir platform oluşturmamızın bir sebebi de, tek dernekle mücadele etmenin kifayetsiz kalması. Artık daha büyük yapılanmalar olması sebebiyle derneklerin eski önemi kalmadı. Buna karşın, daha büyük yapılanmalar da sorunların çözümünde yeterli olamıyor. Derneklerin çözüm üretmek amacıyla başlattığı girişimler de, çok fazla dernek olması sebebiyle yetersiz kalıyor.

ORTAK AKIL, ORTAK DİL

Acentenin Geleceği Platformu olarak buradaki boşluğu doldurmak amacıyla yolculuğumuza başladık. Acentelerin sorunlarını ortak bir akılla, ortak bir dille çözmeyi hedefliyoruz. Sektördeki bu ihtiyacı gidermek için harekete geçtik. Çoğulcu bir yapı olsak da, sorunlarımız aynı olduğu için birlikte hareket edebiliyoruz. İstanbul’daki yeterince temsil edilemeyen acentelerin sesi olmak istiyoruz.

İstanbul’un doğru temsil edilmesinin önemi nedir?

Necmi Üze: Son 12 yıldır İstanbul’daki acenteler yeterince temsil edilemedi. Oysaki acentelerin büyük bir çoğunluğu burada, üretimin yarısı İstanbul’dan geliyor. Dolayısıyla en büyük sorunlar da burada yaşanıyor. Çözüm de sorun da sektörün merkezi diyebileceğimiz İstanbul’da, ancak bu bir türlü Ankara’ya ulaşamıyor.

Acente örgütlenmeleri arasında dağınıklık, acentelerin ciddiye alınmasının önüne geçiyor. Bu platformla tek çatı altında toplanıp bunu tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz. Acente camiasını tek ses haline getirmek hedefimiz.

“KAPIMIZ HERKESE AÇIK”

Acentelere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Hüseyin Duru: Bazılarının söylediği gibi, sadece seçimde şansımızı artırmak için bir araya gelmedik. Diğer tüm acenteleri de bu yapıya davet ediyoruz, kapımız tüm acente ve derneklere açık. Ne olursa olsun, bizim beraberliğimiz devam edecek. Umarım ileride diğer meslektaşlarımızı da yanımızda görürüz. Eğer birlik olursak amacımıza daha kolay ulaşırız.

ACENTENİN GELECEĞİ PLATFORMU’NDAN HAZİNE’YE ZİYARET

Acentenin Geleceği Platformu (AGEP) Hazine Müsteşarı Osman Çelik’i ziyaret ederek önemli sorunları ve önerileri konuştu. Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç ve Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy‘un da hazır olduğu toplantı sonrası çözüm için geniş katılımlı bir etkinlik yapılmasının karar verildi. Sektörde Hazine Müsteşarı’nın ilk kez davet ederek gerçekleştirdiği toplantıda acentelerin sorunları ve çözüm önerileri ile acentenin gelişmesi ve sektörün büyümesine ilişkin konular konuşuldu. Platformdan görüşme sonrası yapılan açıklamada sektörden de görüş alınacağı ve yazılı bir rapor sunulacağı bildirildi.